Varni na internetu?

Ali si prepričan, da varno uporabljaš internet? Se zavedaš kaj je spletna prevara in kako hudo lahko vpliva nate ali tvoje bližnje?

V zadnjem času se vse več ljudi ujame v past spletnih prevarantov, ki so tekom let in digitalizacije uspeli pripeljati spletne goljufije tako daleč, da se vanje ujamejo tudi dobro podučeni spletni uporabniki, ki so prepričani, da se njim to ne more zgoditi.

Poznamo več vrst spletnih goljufij oz. prevar na katere smo lahko pripravljeni. Dobro je vedeti, da nepridipravi ne počivajo in je že v času nastajanja tega članka nekdo izumil nov način prevare naivneža na spletu.

iPhone 14 Fake Ad

Najpogostejše prevare navadno prejmete na tvoj e-mail naslov, velikokrat pa se na spletu pojavljajo tudi v obliki oglasov. Pogosto gre za možnosti hitrega zaslužka. V tem primeru te želijo nepridipravi prepričati v to, da boš z minimalnim vložkom maksimalno zaslužil, ali pa pridobil hude in nerealne popuste na izdelkih, ki drugače veliko stanejo.

Včasih jim uspe vdreti v tvoj računalnik in te tako dalj časa spremljajo – tvoje vedenje, interesna področja, skratka vse kar počneš na računalniku / telefonu. Ko si naberejo dovolj informacij, se odločijo za napad in to najpogosteje na način brez tvoje vednosti.

 

V primeru kraje tvoje identitete (se nekomu predstavijo v tvojem imenu) in “ušpičijo” nekaj, kar ti ne bi nikoli, odgovornost in posledice pa padejo nate.

Lahko se vpletejo v kako e-poštno komunikacijo in tako tvojega prijatelja / sorodnika / poslovega partnerja prepričajo v kako nepravilno finančno dejanje.